Osoba, jaka decyduje się na założenie osobistej firmy już nieomalże na początku swojej działalności musi zdecydować, na jakich zasadach będzie odprowadzać podatek dochodowy. Jest to o tyle ważne, iż decyzja ta może mieć duże konsekwencje finansowe dla firmy. Przedsiębiorcy mogą korzystać z kilku opcji i form opodatkowania. Mogą na przykład kalkulować się z fiskusem na takich samych zasadach, jak każdy inny. W takiej sytuacji należy zadeklarować chęć rozliczania się na zasadach całkowitych. Zaletą tego rodzaju formy opodatkowania jest to, że można rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz wolno korzystać z ulg przypadających każdej inne osobie, w tym pomiędzy innymi ulg podatkowych na dziecko czy też za korzystanie z sieci internetowej.
W takiej sytuacji wolno również przekazać jeden procent własnego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Inną formą opodatkowania jest podatek liniowy. W tym wypadku ulgi nie przysługują, jednakże wysokość podatków będzie zawsze taka sama, niezależnie od generowanych dochodów. Forma ta jest wobec tego niezmiernie dobra dla osób, jakich firmy wytwarzają dość ogromne zyski i których dochód w normalnych warunkach naruszyłby ten najwyższy, inaczej trzeci próg podatkowy. Biznesmeni mają też szansę rozliczania się ryczałtem.
Rzecz jasna wybór każdej z tych form sprawia, że deklarację podatku dochodowego należy składać na słusznym druku – https://platinumeye.pl. Kiedy nadchodzi okres rozliczania podatku dochodowego, to właśnie temat zeznań rocznych, formularzy PIT i ogólnych zasad oraz regulacji traktujących kwestii podatkowych wychodzi zazwyczaj na plan pierwszy. Jednym z szeroko dyskutowanych tematów jest na przykład ten dotyczący progów podatkowych.
Przede wszystkim wypada tu objaśnić, iż progi podatkowe są to określane każdego roku sumy dochodu, na bazie których ludzie są kwalifikowani do wyznaczonej grupy podatników, jacy muszą zapłacić podatek w pewnej wyznaczonej wysokości. Pierwszy próg podatkowy to suma, jaka jest z podatku zwolniona. Przeważnie wynosi ona około trzech tysięcy złotych rocznego dochodu. Osoby, które uzyskały taki dochód są w stanie w związku z tym liczyć na zwrot zaliczek, jakie każdy prezes jest zmuszony wnosić opłaty na konto Urzędu Skarbowego. Drugi próg podatkowy to suma nieco powyżej osiemdziesięciu tysięcy złotych jednorocznego dochodu.